miód

MIÓD

                  Wytwarzają go pszczoły z nektaru kwiatowego lub ze spadzi. Nektar jest sokiem roślinnym wydzielanym przez kwiat, zaś spadź- słodką, gęstą cieczą występującą w postaci kropel na liściach drzew. Miody nektarowe mogą być jedno- lub wielokwiatowe. Nazwa miodu jednokwiatowego pochodzi od nazwy rośliny, z której pszczoły zebrały nektar. Miody wielokwiatowe pochodzą z nektaru zbieranego z kwiatów roślin łąkowych i leśnych. Miód znany jest od kilku tysięcy lat jako produkt spożywczy i leczniczy. Na długo przed wyprodukowaniem cukru używany był do słodzenia, dodawany do wypieków, wykorzystywany do wyrobu słodyczy. Wytwarza się z niego napoje, w tym miody pitne. Świeży miód ma konsystencję syropu, zapach zależy od rodzaju kwiatów, z jakich pszczoły zebrały nektar. Mdły smak i zapach mogą wskazywać na zafałszowanie cukrem lub syropem ziemniaczanym.

1.   MIÓD LIPOWY- złotożółty, lekko gorzkawy o aromatycznym zapachu. Pochodzi z nektaru kwiatów lipy. Zaliczany do najlepszych polskich miodów.
2.  MIÓD SPADZIOWY- ma barwę ciemnooliwkową i żywiczny zapach. Mało słodki, łagodny w smaku. Zawiera więcej glukozy, dekstryn i soli mineralnych niż miody nektarowe.
3.   MIÓD GRYCZANY- ciemny, brązowy, wytwarzany z nektaru kwiatów gryki. Ma silny aromat i korzenny smak. Używany do wypieków, zwłaszcza pierników, i do przetworów.
4.   MIÓD AKACJOWY- popularny miód, wytwarzany z nektaru zabranego z kwiatów akacji, białej i żółtej. Ma słomkowożółtą barwę, łagodny zapach i mało słodki smak.
5.   MIÓD WIELOKWIATOWY- jasny, żółtawy, łagodny w smaku i zapachu. Jest wyżej ceniony od miodów jednokwiatowych.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz